יוגצ′ריה ב.ק.ס איינגאר עונה על שאלות בנושא יוגה והזדקנות

האם אדם מבוגר עם מגבלות יכול ללמוד יוגה?

התחלתי יוגה כשסבלתי מטוברקולוזיס (שחפת). הצלעות שלי עדיין רכות ועדינות מה שמהווה אינדיקציה לכך שסבלתי בעבר משחפת. באותו הזמן הרופאים לא יכלו להאמין שהקיבולת של הריאות שלי היא של אתלט בן 25 . ביטוח החיים שלי נדחה משום שהרופאים שבדקו אותי לא האמינו שהחזה שלי מתרחב ב6 אינצ′ים. באופן נורמלי החזה מתרחב עד ל2 אינצ′ים. לכן הם חשבו שאני אבנורמלי משום שהחזה שלי מתרחב כל כך. כשהתחלתי לתרגל יוגה לא הצלחתי אפילו להתכופף לפנים וחשבתי שלעולם לא אוכל לגעת בבהונות שלי.

האתהיוגה פרדיפיקה טוענת שנתיב היוגה הוא לצעיר למבוגר לזקן, לחולה ולמוגבל.
כל אחד חופשי ללכת בנתיב היוגה כל זמן שהוא מקבל הדרכה מתאימה. אינך יכול ללכת אם אתה לא עומד כיאות ואתה לא יכול לרוץ אם אתה לא יכול ללכת. לכן, עליך ללמוד צעד אחר צעד, עליך להיות זהיר ובאותו הזמן גם אמיץ. פחד הוא מכשול בתהליך הלמידה ואומץ מסלק את המכשולים.
אדם עם מגבלה בברכיים ניגש אליי בסן פרנסיסקו. הוא לא יכול היה לכופף את ברכיו וברור כי תנועותיו היו מוגבלות. הוא ניסה לכופף את ברכיו במשך 3 שנים והוא הצליח לכופף אותן רק סנטימטר אחד.

המנתח שלו אמר לו שזה המקסימום שהוא יכול להשיג. הסתכלתי עליו וביקשתי ממנו לעלות במדרגות. צפיתי בתנועות שלו ובהליכה שלו והבנתי את דפוסי ההליכה שלו.. לקחתי בלוק עץ , עטפתי אותו בתחבושת והצמדתי אותו לאחורי הברך שלו כדי לתמוך לו בברך. עזרתי לו לשבת עם עזרה, והוא אמר כי זאת הפעם הראשונה שכופף את הברכיים שלו מאז הניתוח.
ייתכן כי כבר שמעתם על המלכה האם של בלגיה אשר באופן אמיץ ביצעה שירשאסאנה (עמידת ראש) בגיל ה"מבוגר" 84. היא הצליחה לעמוד על הראש ללא כל תמיכה לאחר 10 ימים. אין כל גבול לתרגול יוגה. אתה יכול ללמוד יוגה אפילו אם אתה מבוגר וחולה, אם יש רצון אז יש דרך, אבל תוודא שאתה מקבל הדרכה נכונה.

האם פרק היוגה מתאים לאלו אשר הגוף הפיזי שלהם לא מאפשר ביצוע אסאנות יוגה?
יוגה היא תחום מעשי. התרגול הפיזי שאתה רואה הוא כמו קצה הקרחון. רק חלק קטן של הקרחון נראה לעין כששאר הקרחון מתחת למים. התרגול הפיזי מבטא את התרגול המנטלי הפנימי.
איך אתה מחליט כי אינך יכול לבצע תרגול פיזי? התחלתי להסביר כיצד מבוגרים וחולים יכולים לתרגל. אך האם תרצה שהם ידגימו לך תרגול יוגה? לא, לא תרצה . לכן אני אדגים כדי שתבין מה ניתן לבצע.

בהיסטוריה של עולם היוגה, היו אנשים עם מגבלות גופניות ועם זאת הם היו קדושים גדולים ויוגים גדולים.. לכן גוף חולה או מוגבל לא יכול להיות מגבלה ביוגה. עליך לראות איך אתה מביא בריאות לחלק החולה של גופך. הבריאות יכולה להשתפר באחוזים. אם הגב שלך כואב מאוד, תוכל להפחית את הכאב על ידי תרגול יוגה. יוגה עוזרת לך לעמוד אם אתה לא עומד, יוגה עוזרת לך לשבת אם אתה לא יכול לשבת, יוגה עוזרת לך לנוע אם אתה לא יכול לנוע.
יוגה מעניקה חיים ולא לוקחת חיים.
יש מתודה לעזור לחולים ולמוגבלים לתרגל יוגה, הטכניקה שונה מזו המיועדת לגוף הבריא אך התוצאות זהות. אדם אשר סובל/ת מאסתמה יכול/ה לומר כי אינו יכול/ה לנשום. אך האם זה אומר כי הם לא נושמים כלל?

בית היוגה - סטודיו לאיינגר יוגה בחיפה | Iyengar Yoga Haifa Israel | שיעורי איינגר יוגה בחיפה

פקס

0747036462

כתובת

שדרות מוריה, חיפה

מייל

beithayoga@gmail.com michallasri@gmail.com