שירשאסנה- ישור אינטואיטיבי

גם תלמידים השולטים בישור (alignment) בתנוחת ההר עלולים להתקשות בשמירה על ישור בעמידת ראש כאשר העולם שלהם מתהפך. הנה כמה תרגילים ספציפיים כדי לעזור למתרגלים להשיג יציבות על ידי חישת הישור שלהם מבפנים החוצה.
מאמר זה נועד לעודד ולעזור למתרגלים להסתמך באופן אינטואיטיבי על ישור הרגליים תוףך התמקדות בישורהחזה אל הגב כדי לבצע עמידת ראש ללא סיוע חיצוני
 
איזון ללא תמיכה
מניחים את הראש כך שהמשקל נופל על או קצת לפני כתר הראש לחץ את הצד החיצוני של מפרק כף היד (wrists) ואת הצד החיצוני של האמה ישר לתוך הרצפה וכך הם יתמכו בחלק ממשקל הגוף.
שמור על רוחב המרפקים כרוחב הכתפיים, הרם את עצמות השיכמה  (scapulae) לכיוון התקרה תוך כדי לחיצתם בצורה יציבה וקבועה כנגד הגב.
כאשר הראש האמות וכתפיים במקומם ניתן לבצע ישור חזה אל הגב בSirsasana :

ניטרול הטיית האגן
ניטרול כיפוף קדימה /אחורה של מפרקי הירך- כלומר רגליים קדימה / אחורה.
ישור הגב, ירכיים ורגליים עם כוח הכבידה.כדי לנטרל את הטיית האגן  אגן ב Sirsasana ניתן ללמוד להרגיש את עצמות האגן הקדמיות ( הAsiss ) והפיוביס, הנח אותם על המישור האנכי (כלומר ״להכניס״ את עצם הזנב פנימה כאשר עצמות האגן הקדמיות נוטות קדימה וההיפך כאשר הפיוביס נוטה קדימה). צריך ללמד לעשות את זה בתנוחת ההר לפני שמנסים ב Sirsasana. חלק מתהליך הלמידה מחייב למקם את האצבעות על עצמות האגן הקדמיות ועל הפיוביס, פעולה שלא ניתן לעשות בעמידה על הראש.

ראשית, בצע את ההוראות בתנוחת ההר לנטרל ההטיה האגן. עדיין בתנוחת ההר , יש להעביר את הידיים מעלה ומטה לאורך הגב התחתון ( עמוד השדרה המותני ) לחוש את הצורה של העקומה המותנית הרגילה ואז, עם היד עדיין באמצע המותן, יש להטות את האגן שלה קדימה ואחורה כך שמגדילים ומקטינים את הקשת המותנית ולבסוף מביאים אותה למצב ניטראלי.
בשלב הבא, יש לעשות את אותו הדבר בלי היד על הגב וכך מתקבלת תחושה אינטואיטיבית, פנימית של מה שהגב מרגיש כמו כאשר הקשת המותנית היא יותר מדי, מעט מדי ובדיוק הקיעור הנכון של הקשת המותנית .
נקודה חשובה : על מנת לשמור על הגב התחתון במקומו בעמידת הראש, צריך להתאמץ יותר  וללחוץ את עצמות הישיבה לכיוון העקבים (הטיית ה pubic symphysis קדימה וה Asiss אחורה) השונה מתנוחת ההר מכיוון שב Sirsasana כוח המשיכה גורם לעצמות הישיבה לרדת לכיוון הרצפה ומגדיל את הקשת המותנית, ניתן לשמור על יישור האגן הניטראלי ע״י  כיווץ השרירים באזור שבו הירכיים מתחברים לעצמות הישיבה. (שרירי הירך האחוריים-hamstrings ושרירי האגן gluteus maximus ) . לא להגזים בזה, משום שהמותן עלולה להשתטח מדי. כמו כן, יש לסובב עצמות הירך בעדינות פנימה על מנת לשמור על הירכיים, ברכיים וכפות רגליים מצביעות קדימה או מעט פנימה (ללא הוראה זו , הם יסתובבו החוצה) .

דרך אחת ללמוד לסובב את הירכיים מעט פנימה בעמידת הראש היא לגעת בצדדים של כפות הרגלים יחד בבסיס הבהונות הגדולות (בצד המדיאלי של עצמות כף הרגל ) , תוך שמירת העקבים במרחק של סנטימטר סנטימטר זה מזה. יש לדחוף את הקצה הפנימי של כל רגל למעלה, הרחק מן הרצפה ולמשוך כלפי מטה את הקצה החיצוני,לכיוון הרצפה.
ניטרול כיפוף / ארכה של מפרקי ירך :הפעולות ותחושות שלנו כמתרגלים צריכות ללמוד למקם את  מפרקי הירך במצב ניטרלי בין כיפוף והארכה ב Sirsasana. פשוט צריך לאזן את המתיחה של המפשעה הקדמית באמצע הדרך בין " מתוח מדי " (רגליים יותר מדי לאחור, ירכיים מואורכות) ו״ משוחרר מדי" (רגליים יותר מדי קדימה, ירכיים מכווצים ). יש ללמוד זאת בתנוחת ההר ואז יש לתרגל באופן מיידי בעמידת ראש.

בית היוגה - סטודיו לאיינגר יוגה בחיפה | Iyengar Yoga Haifa Israel | שיעורי איינגר יוגה בחיפה

פקס

0747036462

כתובת

שדרות מוריה, חיפה

מייל

beithayoga@gmail.com michallasri@gmail.com