12 סיבות טובות לתרגל יוגה איינגאר

 12 סיבות טובות לתרגל איינגאר יוגה
 מאת סאלי תדמור

 1. מראה יפה. אנשים שמתרגלים יוגה נראים נהדר, נקודה. יוגה נותנת יציבה יפה, ישרה, מאוזנת. גב זקוף, כתפיים ישרות ולא כפופות קדימה, צוואר זקוף. אנשים נראים גבוהים יותר בלי קשר לגובה שלהם ובלי קשר למשקל. אני רואה תלמידים חדשים מגיעים לסטודיו – הם נראים סבבה, אחרי שנה הם נראים מדהים.
 2. תפיסת גוף חיובית –  body positive. בחיי היומיום, כשמדברים על איברי גוף, מצמידים להם שיפוט ובדרך כלל ביקורת ונזיפות. ביוגה מדברים על אברי הגוף כדי להכיר אותם, כדי להפעיל אותם, לחזק ולשחרר. הגוף הוא חבר הצוות שלנו, מתייחסים אליו נהדר, וזה משפיע רגשית לטובה. יוגה גם עוזרת להוציא את הפרצוף שלנו מהטלפון ומהאינסטגרם, שם רואים רק דוגמנים ודוגמניות, ולראות מול העיניים אנשים בצורות ובגדלים שונים – נהנים ביחד. 
 3. מוח רגוע, מפוקס וחסין לכאב. תרגול קבוע של יוגה משנה את המוח, פיזית. יוגה מגדילה את האזורים שאחראים על קבלת החלטות, זיכרון, למידה, שליטה עצמית וויסות רגשי. יוגה מדכאת את פעילות את אזורי החרדה. תרגול קבוע של יוגה מגדיל את החיבוריות במוח, מה שמגדיל את היכולת שלנו להתרכז ולעבד רגשית אירועים כואבים וזה רק על קצה המזלג.
  זה לא רק נראה לכם שיוגים הם רגועים. הם באמת רגועים.
 4. יכולת ויסות והרגעה דרך נשימה. הנשימה שלנו מעניינת: מצד אחד מתרחשת ללא שליטה ומצד שני אפשר ללמוד לשלוט בה. סוג הנשימה שלנו מושפע מהמצב הרגשי שלנו וגם משפיע עליו. מי שמתרגל יוגה נושם לאט יותר, נושם יותר טוב מהאף (מאוד בריא!), ויכול להרגיע את הנשימה בצורה מודעת מתי שהוא רוצה. זה כלי אדיר! פגישה חשובה בעבודה, מו"מ, ילד שנכנס לטנטרום – מי שמתרגל יוגה יכול לנשום רגוע במצבים האלה ולהצליח בהם הרבה יותר.
 5. הפחתת כאבים מכל סוג, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי מחזור. ככל שעולים בגיל מתחילים להכיר את הכאבים הללו ומי שמתרגל יוגה חווה אותם פחות – מכמה סיבות. קודם כל, הגוף עצמו חזק ובריא יותר, ויש פחות מקורות כאב. שנית, המוח עצמו פחות חווה כאב ויותר חסין אליו. שלישית יש פחות סטרס, מה שמפחית את כל הכאבים, ואם כל זה לא מספיק – ליוגים יש כלי זמין, את רוב הכאבים אפשר להפחית בזמן אמת ע"י תרגול יוגה פשוט של 10-15 דקות. אם יודעים לתרגל, כמובן.
 6. שינה טובה ויכולת הירדמות. שינה טובה היא הבסיס להכל, לבריאות, לשמחת חיים, ליחסים ולהישגים בכל תחום. מי שמתרגל יוגה ישן יותר טוב. גם זה, מהרבה סיבות. פחות סטרס, פחות כאבים, וגם יכולת להירגע בצורה מודעת ולהאט את הנשימה כדי להירדם.
 7. הנאה מינית. מי שמתרגל יוגה נהנה יותר מסקס. פחות סטרס, יותר חיבור לגוף, תחושה חיובית עם הגוף, גמישות, אנרגיה, זרימת דם טובה לכל הגוף, יכולת להירגע ולהתמסר לרגע הנוכחי. אורגזמות קשורות לשילוב של ריכוז יחד עם שחרור – שני דברים שלומדים נהדר ביוגה.
 8. יכולת ספורטיבית. יוגה זה לא ספורט, ויוגה לרוב לא תייצר את הכושר והיכולות שספורט מייצר – אבל היא נותנת בסיס מעולה להכל. מי שמתרגל יוגה יכול להתפתח ולהוסיף לעצמו פעילויות ספורטיביות שונות, להצליח וליהנות בהן הרבה יותר. ריצה, שחיה, משחקי כדור או אמנויות לחימה – הגוף שלכם יהיה מוכן, פיזית ומנטלית. ספורטאים שמתרגלים יוגה נפצעים פחות, וההחלמה שלהם טובה ומהירה יותר.
 9. מפרקים משוחררים. עד גיל מסוים חושבים רק על משקל, כוח וגמישות. מתישהו מתחילים להבין שהמפרקים הם הסיפור האמיתי. כשהם נסגרים, מתכווצים, מסתיידים – מתחילים הכאבים, ובעקבותיהם צמצום טווח תנועה. כתפיים כואבות, מפרקי ירך מגבילים, צוואר, ברכיים, קרסוליים – כל אלו מתחזקים ומשתחררים ביוגה, וטווח התנועה שלהם נשמר. זה משפיע ישירות על איכות החיים ביומיום. שווה להשקיע במפרקים! וזה סוג עבודה שלא קיים ברוב הפעילויות הספורטיביות.
 10. סבלנות והתמדה. מה הכי קשה לנו בחיים? להתמיד. לשאת תהליכים איטיים וארוכים. למה קשה לרזות? כי זה איטי. למה קשה לעצמאים לשווק בהצלחה? כי זה איטי. וזה בדיוק מה שלומדים ביוגה. מקבלים שטיפת מוח חיובית לסבלנות, להתמדה, לתת אמון בתהליך. רואים את הפירות על אנשים אחרים שנמצאים כמה צעדים קדימה מאיתנו, וסופגים מהם את הסבלנות והבטחון. 
 11. כניסה קלה לעולם הפעילות והבריאות. הרבה פעילויות ספורטיביות הן ביקורתיות ושיפוטיות בעצם מהותן. מורים ומתרגלים מתחרים זה בזה, מדגישים את הצד החיצוני ומקיפים את האולם במראות, מדברים על הצלחה ועל השגים. זה קשה למי שרק מתחיל, למי שלא כל כך צעיר או בכושר. ביוגה זה הפוך. מדברים על המהות, על הפנימיות, על תהליכים ארוכים. הדיבור שונה, המצב הרגשי שונה, היכולת להתמיד וליהנות – שונה ונהדרת.
 12. מורים נהדרים. מורים ליוגה חיים ונושמים יוגה. התפתחות. התקדמות יחד עם רוגע. הם מבינים את הגוף, איך להפעיל אותו ואיך לרפא אותו. הם מבינים את התלמידים שלהם ואיך לקדם אותם. הם קואצ'רים בנשמה – שווה לספוג וללמוד מהם!

הכותבת היא קואצ'רית וותיקה ומתרגלת יוגה 18 שנים. 14 מתוכן בבית היוגה בחיפה – אצל אבי לוגסי ומיכל לסרי הנהדרים. ממליצה עליהם ועל יוגה בחום!
לאתר שלי, עם מאמרים נוספים על בריאות ואנרגיה